22 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Ziemi

22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. Każdego roku do świętowania przyłącza się wiele placówek oświatowych, organizacji i stowarzyszeń ekologicznych. Jest to dzień, który jest świetną okazją do promowania proekologicznych działań w społeczeństwie i uświadamiania ludzi w tym kierunku.

Światowy Dzień Ziemi został ustanowiony jako święto międzynarodowe w 1971 roku. Wówczas Sekretarz Generalny ONZ podpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi. W 1990 roku aż 200 milionów osób w 141 państwach zmobilizowało się do uczestnictwa w tym dniu. To doprowadziło do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro. W 2000 roku głównym tematem stały się zmiany klimatyczne. Organizatorzy Dnia Ziemi zaczęli się głośno domagać natychmiastowego ograniczenia emisji CO2 i przejścia gospodarek świata na odnawialne źródła energii. Od tamtej pory wszystkie akcje mają na celu promowanie różnych postaw proekologicznych w społeczeństwie.

Dzień Ziemi co roku odbywa się pod innym hasłem. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”. Przypominamy również inne hasła z poprzednich lat: „Działanie na rzecz klimatu” (2020r.), „Chroń nasze gatunki” (2019r.), czy „Zatrzymajmy zanieczyszczenie plastikiem (2018r.).

Przede wszystkim nasuwa się pytanie, co my możemy zrobić we własnym zakresie? Na oficjalnej stronie wydarzenia możemy przeczytać „zmiana zaczyna się od działania”. Podpowiadamy niektóre z pomysłów na obchody Dnia Ziemi, które nie tylko warto zastosować w tym dniu, ale również na co dzień:

  • Pozbieraj śmieci. Postaraj się oczyścić z nich jakąkolwiek część terenu. Może to być Twoje podwórko (jeśli jest zaśmiecone) lub jakiś inny teren gdzie zebrało się dużo odpadów, np. las, czy park.
  • Codziennie segreguj śmieci, oszczędzaj wodę, gaz i energię elektryczną a zużyte baterie wyrzucaj do specjalnych kontenerów i pojemników do tego przeznaczonych.
  • Zbieraj makulaturę. Z pewnością masz jej mnóstwo w domu – stare gazety, papiery, kartonowe pudełka, ulotki, gazetki reklamowe. Uzbieraną makulaturę oddaj do punktu skupu.
  • Jeżeli masz taką możliwość, zasadź drzewo, bądź krzak. Pamiętaj, że nie bez powodu określa się drzewa jako płuca naszej planety.
  • Wybierz się na spacer lub rower zamiast wsiadać w samochód. Nie tylko przyczynisz się do polepszenia jakości powietrza, ale także polepszysz swoją kondycję.