Bezpieczeństwo w sieci dla Seniorów – poradnik

Świat cyfrowych mediów niesie ze sobą wiele radości, ale również i wyzwań. Niejednokrotnie uczestnicy naszych projektów takich jak Senior-Lider, czy Akademia Seniora udowadniali, że obsługa komputera i korzystanie z Internetu wcale nie jest takie trudne.

Przedstawiamy Państwu fragment poradnika stworzonego między innymi przez firmę C&A. Jest to kilka praktycznych porad i wskazówek, jak skutecznie wykorzystać atuty Internetu i przy okazji pozostać bezpiecznymi podczas surfowania po sieci.

Wskazówki dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu

 • Proszę kupić i zainstalować program antywirusowy.
  Umożliwi on Państwu bezpieczne surfowanie po przeróżnych zakątkach Internetu, wyłapując wiele znanych zagrożeń w postaci wirusów i trojanów.
 • Proszę regularnie instalować aktualizacje oprogramowania.
  Aktualizacje służą do zamykania luk w systemach bezpieczeństwa. Jeśli Państwa komputer lub program poprosi o aktualizację, to proszę się na to zgodzić.
 • Proszę poruszać się tylko po zaszyfrowanych stronach.
  Witryna, która jest zaszyfrowana, ma na początku adresu następujące literki „https”. Jeśli są Państwo na stronie mającej tylko literki „http” z przodu, narażają się Państwo na ryzyko ataku hakerskiego. Zwłaszcza dokonując zakupów online, należy zwrócić uwagę, czy strona sklepu jest zaszyfrowana.
 • Proszę nie korzystać z niezabezpieczonych sieci.
  Sieć internetowa, która nie jest chroniona hasłem dostępu sprzyja wielu nadużyciom. Dlatego też, jeśli są Państwo w kawiarni lub w centrum handlowym, proszę używać tylko takiej sieci wifi, do której dostęp można uzyskać za pomocą hasła.
 • Proszę starać się zachować anonimowość.
  W Internecie należy podawać tylko niezbędne minimum informacji. Jeśli jakaś strona wydaje się Państwu podejrzana, to proszę nie wpisywać tam żadnych swoich danych.
 • Proszę nie pobierać zawartości z nieznanych źródeł.
  Często w zapisywanych plikach czyhać mogą niebezpieczne trojany i wirusy. Proszę pobierać więc pliki tylko z zaufanych źródeł. Jeśli ciągle są Państwo niepewni, można zbadać zawartość pobranych danych za pomocą programu antywirusowego.
 • Proszę chronić domową sieć wifi.
  Instalację routera i niezbędnego oprogramowania proszę powierzyć fachowcom. Wraz z nowym routerem zostanie do niego przesłane hasło. Po pierwszym logowaniu należy je zmienić na inne, możliwe do zapamiętania, ale mimo wszystko na tyle skomplikowane, aby osoby postronne nie były w stanie go odgadnąć. W ten sposób upewniają się Państwo, że nie dojdzie do niepożądanego korzystania z Państwa sieci.

To oczywiście tylko fragment poradnika stworzonego między innymi przez C&A. Zapraszamy do zapoznania się z całością tego niezwykle ciekawego i pomocnego materiału:

https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/bezpieczny-internet-dla-seniorow
Źródło: https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/bezpieczny-internet-dla-seniorow